Przejdź do treści
szkoła1
szkła5
4
szkoła2
szkoła3
szkoła4
szkoła
Przejdź do stopki

1 Marca – Dzień Piegów – Piegowaci bohaterowie książek

1 Marca – Dzień Piegów –  Piegowaci bohaterowie książek

Treść

 

Nie wiadomo dlaczego wiele osób obdarzonych piegami nie lubi swoich piegowatych nosów i policzków, a przecież mamy tyle przykładów wyjątkowych, wspaniałych piegowatych bohaterów w dziecięcej literaturze.

W bibliotece szkolnej uczniowie mieli za zadanie odnaleźć książki

z piegowatymi bohaterami!

Komu się udało otrzymał kolorowe piegi!

Gratulacje!

Przypomnijmy sobie te najbardziej znane postaci.

Pippi Pończoszarka czyli Pippi Langstrump – bohaterka książek szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Pippi to niezwykła, dziesięcioletnia dziewczynka z włosami w kolorze marchewki i mnóstwem piegów. Chociaż nie umie tabliczki mnożenia jest bardzo rezolutna i samodzielna, ma bujną wyobraźnię i ogromną siłę.

Pan Kleks – ekscentryczny nauczyciel z bajkowych opowieści Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa” i „Tryumf Pana Kleksa”. Pan Kleks uwielbiał piegi, nosił je w tabakierce i codziennie rano nakładał świeże piegi na swoją twarz. Uważał, że piegi świetnie wpływają na pracę mózgu i chronią przed katarem.

Ania Shirley czyli „Ania z Zielonego Wzgórza” bohaterka powieści kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. Ania jest niezwykłą dziewczynką, o kasztanowych włosach i jasnej twarzy pokrytej piegami. Kochamy ją za jej wyobraźnię, która pozwalała najprostsze czynności zamienić w niezwykłe wydarzenia, za otwartość wobec ludzi i pogodę ducha.

Marek Piegus bohater książek Edmunda Niziurskiego „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” jest wyjątkowym pechowcem, właściwie każda rzecz jaką próbuje zrobić natychmiast się komplikuje i fatalnie kończy. Dzięki temu jednak uczestniczy w niezwykłych, zabawnych zdarzeniach, o których świetnie się czyta.

Tomek Sawyer, którego losy poznajemy w książce Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera” to jedna z najbarwniejszych postaci w dziecięcej literaturze. Ten piegowaty chłopiec o kręconych włosach nie należał do grzecznych dzieci. Nie potrafił usiedzieć spokojnie na miejscu i miał głowę pełną zwariowanych pomysłów przez co często popadał w tarapaty. To szczery, koleżeński chłopiec, o otwartym, bystrym umyśle.

Ron Weasley, najlepszy przyjaciel Harrego Pottera, głównego bohatera cyklu książek autorstwa J.K. Rowling. Ron należy do licznej rodziny Weasley’ów, w której rude włosy i piegi to znak rozpoznawczy.

Nauczyciel bibliotekarz

M. Kłębczyk

102768